Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Jak malować skórę | How to paint the skin

Tytułem wstępu, jeśli jesteś na moim blogu po raz pierwszy:

Niniejszy wpis należy do serii Baza Wiedzy, w której chcę poruszać zagadnienia z różnych dziedzin wiążących się z naszym hobby, m.in. malarstwa, rodzajów chemii modelarskiej, akcesoriów i narzędzi itd. Artykuły te mają być zbiorem informacji zarówno dla początkujących jak i nieco bardziej zaawansowanych modelarzy i malarzy. Informacje w tych artykułach umieszczać będę od najbardziej podstawowych do coraz bardziej zaawansowanych, więc jeśli w trakcie czytania uznasz, że ”to już wiesz”, być może w kolejnych akapitach znajdziesz coś nowego dla siebie. Kolejność tematów pojawiających się w tej serii jest całkowicie subiektywna.
Miłego czytania.

By way of introduction, if this is your first time on my blog:

This post belongs to the Knowledge Base series, in which I want to discuss issues from various fields related to our hobby, incl. painting, types of modeling chemicals, accessories and tools, etc. These articles are intended to be a collection of information for both beginners and slightly more advanced modelers and painters. The information in these articles will be from the most basic to more and more advanced, so if while reading you find that „you already know it”, you may find something new for you in the following paragraphs. The order of topics in this series is completely subjective. Enjoy reading.


Zdjęcie wykonane na wystawie prac podczas festiwalu Kontrast 2021.
Photo taken at the exhibition of works during the Kontrast 2021 festival.

Malowanie skóry może być wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących malarzy. Efekty pierwszych prób często są dalekie od zadowalających. Wynika to z tego, że ludzka skóra jest czymś co widujemy na codzień przez całe nasze życie, dlatego jesteśmy wyczuleni na wszelkie odchyły od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni. W tym artykule spróbuję zebrać wiedzę przydatną na każdym poziomie zaawansowania, aby umożliwić Ci stworzenie jak najlepiej wyglądającego lica.

Painting skin can be a challenge, especially for novice painters. The results of the first attempts are often far from satisfactory. This is due to the fact that human skin is something we see on a daily basis throughout our lives, so we are sensitive to any deviation from what we are used to. In this article, I will try to gather knowledge that is useful at every level of advancement to enable you to create the best-looking face.

Zdjęcie wykonane na wystawie prac podczas festiwalu Kontrast 2021.
Photo taken at the exhibition of works during the Kontrast 2021 festival.
Zdjęcie wykonane na wystawie prac podczas festiwalu Kontrast 2021.
Photo taken at the exhibition of works during the Kontrast 2021 festival.

1. Jaki kolor jest właściwy do malowania ludzkiej skóry? | What color is the right color for painting human skin?

Photos from „Humanae” photographic project. Author: Angélica Dass

Odpowiedź brzmi: nie ma takiego koloru, a to dlatego, że nie ma jednego koloru skóry. Nawet jeśli podzielimy je na grupy według fototypów…

The answer is: there is no such color, and that is because there is no single skin color. Even if we divide them into groups according to phototypes …

… w dalszym ciągu będą to grupy kolorów. Nawet przebywając wśród osób z tego samego regionu co Ty zauważysz, że jedna osoba będzie miała jaśniejszą karnację, inna ciemniejszą, ktoś będzie blady, kto inny bardziej ”rumiany”.

… they will continue to be color groups. Even when you are among people from the same region as you, you will notice that one person will have lighter skin, another will have darker skin, someone will be pale, others will be more „ruddy”.

Podobnie rzecz się ma w obrębie skóry jednej osoby. Zwróć uwagę, że nasza skóra nie ma jednego koloru na całej powierzchni ciała, widać to dobrze na przykładzie twarzy poniżej.

The same applies to the skin of one person. Note that our skin does not have a single color on the entire surface of the body, this is clearly seen in the example of the faces below.

Author of original photo: Christopher Campbell
Author of original photo: Joseph Gonzalez
Author of original photo: Jake Nackos
Author of original photo: Nico Marks
Author of original photo: Omid Armin
Author of original photo: Radu Florin

Pamiętaj także, że skóra nie jest idealna i jednolita. Każdy ma jakieś pieprzyki, piegi, blizny, przebarwienia, pryszcze itd.

Also remember that the skin is not perfect and uniform. Everyone has moles, freckles, scars, blemishes, pimples, etc.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie możesz się ograniczać do jednego koloru malując skórę, a raczej dobrać grupę kolorów. Na początek, zanim przejdziesz do filmów o malowaniu figurek, polecam Ci zapoznać się z wiedzą od malarzy klasycznych i cyfrowych.

Taking all of this into account, you cannot limit yourself to one color when painting the skin, but rather choose a color group. For starters, before you go to videos on painting figurines, I recommend that you familiarize yourself with knowledge from classic and digital painters.

2. Teoria | Theory

Jeśli chcesz się dowiedzieć skąd w ogóle wzięły się różne kolory i odcienie ludzkiej skóry, zapraszam do bardzo krótkiego (bo liczącego mniej niż 5 minut) wyjaśnienia tej kwestii.

If you want to know where the different colors and shades of human skin come from, I invite you to a very short (less than 5 minutes) explanation of this issue.

Wydaje mi się, że teraz możemy już przejść do kwestii malowania ludzkiej skóry w technikach 2D.

It seems to me that now we can move on to the issue of painting human skin in 2D techniques.

3. Sekcja wideo | Video section

Zdjęcie wykonane na wystawie prac podczas festiwalu Kontrast 2021.
Photo taken at the exhibition of works during the Kontrast 2021 festival.

Teraz kiedy już poznaliśmy nieco teorii odnośnie kolorów stosowanych do malowania skóry, przejdźmy do filmów pokazujących jak zastosować tą wiedzę podczas malowania figurek.

Now that we’ve got some theory about the colors used to paint skin, let’s move on to videos on how to apply this knowledge to painting miniatures.


BONUS!

Jak malować nieludzką skórę? | How to paint non-human skin?

3.1. Zombie, wampiry i inne nieumarłe | Zombies, vampires and other undead

3.2. Orkowie | Orcs

3.3. Demony i inne istoty | Demons and other beings

Na chwilę obecną to by było na tyle. W przyszłości będę chciał uzupełniać i aktualizować ten i następne artykuły, tak aby zawierały jak najwięcej wartościowych informacji.

Dziękuję Ci za dotarcie do końca tego wpisu, mam nadzieję, że czytanie go sprawiło Ci przyjemność. Zapraszam do komentowania przedstawionych tu informacji i zgłaszania swoich sugestii zarówno do treści, wybranych/brakujących materiałów, jak i formy posta. Chcę tworzyć tu jak najbardziej wartościowe materiały, a feedback znacząco mi to ułatwi.

Trzymaj się i do następnego razu,
Furiusz.

That’s it for now. In the future, I will want to supplement and update this and the next articles so that they contain as much valuable information as possible.

Thank you for reaching the end of this post, I hope you enjoyed reading it. Feel free to comment on the information presented here and submit your suggestions regarding the content, selected / missing materials and the form of the post. I want to create the most valuable materials here, and the feedback will make it much easier for me.

Take care and till next time,
Furius.

Reklama

Opublikowane przez Kamil Furiusz Grotek

Początkujący malarz figurkowy i twórca dioram. Pomysł na bloga gromadzącego wiedzę modelarską wziął się z tego, że sam dobrze wiem ile trzeba się niekiedy naszukać potrzebnych informacji i w ilu różnych miejscach trzeba sprawdzać. Skoro ja już raz to zrobiłem, to po co inni mają to powtarzać? Lepiej mieć wszystko w jednym miejscu ;)

3 myśli w temacie “Jak malować skórę | How to paint the skin

  1. Świetna robota, naprawdę wyczerpuje temat w ogromnym stopniu i dodaje inspiracji! Cieszę się że trafiłem przez FB na takie podsumowanie, musze dodać tera blog do obserwowanych.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: